Existují dvě dva základní způsoby grilování, a to přímá a nepřímá metoda. Obě metody mají své charakteristické rysy a používají se k různým účelům. Na následujících řádcích si oba způsoby využívání grilu trochu

Vyděsit a zprudka opéct

hovezi153Metoda přímého grilování spočívá v tom, že se maso nebo jiný grilovaný pokrm vystaví silnému žáru a zprudka se opeče. Vtip je v tom, že se maso díky velkému teplotnímu šoku zatáhne, jako když se svírá pěst a zásluhou toho zůstanou všechny šťávy uvnitř. Při přímém grilování je také žádoucí, aby bylo maso nejen šťavnaté, ale mělo také křupavou kůrčičku. Řada lidí si rovněž potrpí na charakteristickém otisku grilovací mřížky, protože jak známo jí se i očima. Přímou metodou můžeme grilovat například hovězí steaky, hamburgery a další jídla z mletého masa, klobásy a další uzeniny, ale také různé sýry, zeleninu, ale i ovoce. Doba trvání přímého grilování bývá výrazně kratší než u nepřímé metody. V zájmu co nejefektivnějšího přímého grilování nabízejí někteří výrobci grilů speciální litinové mřížky pro prudké opékání, které jsou jako stvořené ke grilování hovězích steaků. Právě s litinovou mřížkou dosáhnete oblíbeného efektu otisknuté mřížky. Některé luxusní plynové grily mají ve svých útrobách zabudovaný speciální hořák rovněž uzpůsobený pro prudké grilování.

 

Něco jako pečení v troubě

T-Bone na griluNepřímé grilování se tak trochu podobá klasickému pečení v troubě, ve které se maso pěkně v klidu na mírném ohni rovnoměrně propéká ze všech stran. Po vytažení z trouby je pak maso křehké jako dort a nádherně šťavnaté. No a obdobného efektu lze dosáhnout i při nepřímém grilování. Základem této metody je rozvrstvení briket po obou stranách kotle. K tomu se používají praktické pomůcky, jako jsou palivové přepážky nebo palivové košíky. V dnešní době běžně dostupné zboží v obchodech s grily a grilovacími potřebami). Smysl takovéhoto rozmístění briket nebo dřevěného uhlí spočívá v tom, že není uvnitř grilu tak intenzivní žár, zato po přiklopení víka cirkuluje celým kotlem horký vzduch a propéká jídlo pěkně pomalu a rovnoměrně. Doba grilování nepřímou metodou bývá zpravidla delší než 25 minut. Při nepřímém grilování se často využívají také udící lupínky nebo odštěpky k dosažení silnější chuti a výrazného aroma. Metoda nepřímého grilování je výhradně spojená s grily na dřevěné uhlí, ale lze ji praktikovat i s vybranými elektrickými a plynovými grily. Musí však mít samostatné hořáky, které jdou zapínat jednotlivě. Zapnutím hořáků na krajích grilu a ponecháním středového hořáku v klidném stavu by se tak dosáhlo podobného efektu jako s briketami a palivovými přepážkami nebo košíčky.

Za fotky děkujeme prodejci grilů z pražské Harfy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *